Töri - Harmat Árpád

21. A Rákosi korszak és az 1956-os események

Az 1950-es évek [LINK]   Magyarország a Rákosi-korban Magyarország a háború végén: Óriási pusztítást hozott a háború: 1 millió halott, városaink romokban, Budapesten a hidak lebombázva.  Legfőbb problémák: éhinség, szegénység, munkanélküliség, hatalmas infláció Az országvezetés hármas…

Tovább olvasom

20. A II. világháború és a Horthy-korszak

20. A II. világháború és a Horthy-korszak   Adolf Hitler és a nácizmus Németországban 1932 nyarán megtartott választásokon a Nemzetiszocialista párt győzött, így 1933 január 30-án annak vezetője, Adolf Hitler szerezte meg a kancellári széket. Hatalomra jutása véget vet a Weimari Köztársaságnak…

Tovább olvasom

18. Gyarmatosítások, szövetségek és az I. világháború

18. A nagy gyarmatosítások kora   Gyarmatosítás: Az első nagy gyarmatosítások a nagy földrajzi felfedezések után zajlottak  a16. században. Ekkor még csak főleg Spanyolország és Portugália terjeszkedett. Később újabb államok is gyarmatokat szereztek. A gyarmatokkal egy-egy ország jelentős…

Tovább olvasom

17. A dualizmus kora és a Tisza Kálmán korszak

17. Dualizmus és a Tisza Kálmán időszak   A Tisza család: A kiegyezés után, 1875 és 1917 közötti 40 évben Magyarország meghatározó korszakát jelentették a "Tiszák": Tisza Kálmán és fia gróf Tisza István. Miniszterelnökökként, illetve Tisza István esetében emellett házelnökként és kormánypárti…

Tovább olvasom

16. A 1848/49 utáni elnyomás és a kiegyezés

16. Az 1848/49-et követő elnyomás és kiegyezés   Önkényuralom megtorlás és ellenállás A magyarok megbüntetése: A Ferenc József által vezetett Osztrák Birodalom bosszúra szomjazott 1849 nyarán, amiért csak nagy nehezen és csak orosz segítséggel tudta leverni a magyar szabadságharcot! Az ifjú…

Tovább olvasom

15. Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc

15. A forradalom: 1848 március 15.    Az utolsó rendi országgyűlés: 1847- novemberében ült össze az országgyűlés. Kossuth és Széchenyi is követ lett, mindketten az alsóházban. A diéta fele udvar-hű volt (konzervatív) fele Kossuthékat követte. A gyűlés egészen a párizsi forradalom híréig kevés…

Tovább olvasom

14. A reformkor

14. A reformkor   Az 1830 és 1848 közti időszakot, melyben a haladó, liberális nemesség reformokkal próbálta modernizálni és az Osztrák Birodalmon belül önállósítani Magyarországot, reformkornak nevezzük. A reformkor fogalomrendszere 1.) Közteherviselés: Nemesi adómentesség helyett mindenkire…

Tovább olvasom

13. Az ipari forradalom

13. Az ipari forradalom A XIX. századi Anglia, majd az USA, illetve a Nyugat-európai országok gazdasági termelésében ugrásszerűen bekövetkező mennyiségi, minőségi növekedést, melynek során a manufaktúraipart a gyáripar váltotta fel, és a tőke illetve munkaerő a mezőgazdaság helyett már az iparba…

Tovább olvasom

12. A nagy francia forradalom és Napóleon

12. A nagy francia forradalom és Napóleon A francia forradalom előzményei A nagy francia forradalmat megelőző 150 év abszolutista időszakát nevezzük Ancien Regime -nek (jelentése: régi rendszer). Ezt a korszakot három francia uralkodó: 14., 15., és 16. Lajos jellemezte.  Évszám szerint:…

Tovább olvasom

10. A Rákóczi-szabadságharc

10. A Rákóczi-szabadságharc   A magyar lakosság sérelmei:  A török kiűzése után az osztrák hadsereg megszállva tartotta az országot és erős elnyomás vette kezdetét. Hazánkat fegyverrel meghódított gyarmatként kezelte. A nemesek és a parasztok is "nyögtek" az osztrák uralom alatt, főleg az adók,…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása