Töri - Harmat Árpád

13. Az ipari forradalom

13. Az ipari forradalom A XIX. századi Anglia, majd az USA, illetve a Nyugat-európai országok gazdasági termelésében ugrásszerűen bekövetkező mennyiségi, minőségi növekedést, melynek során a manufaktúraipart a gyáripar váltotta fel, és a tőke illetve munkaerő a mezőgazdaság helyett már az iparba…

Tovább olvasom

12. A nagy francia forradalom és Napóleon

12. A nagy francia forradalom és Napóleon A francia forradalom előzményei A nagy francia forradalmat megelőző 150 év abszolutista időszakát nevezzük Ancien Regime -nek (jelentése: régi rendszer). Ezt a korszakot három francia uralkodó: 14., 15., és 16. Lajos jellemezte.  Évszám szerint:…

Tovább olvasom

11. Habsburg uralom, Mária Terézia, II. József

11. Magyarország a Rákóczi-szabadságharc után    A magyar nemesség kivívott jogai a Rákóczi-szabadságharc után: Két országgyűlésen rögzítik azokat a jogokat, melyeket Magyarország innentől kezdve élvez az Ausztriával való kapcsolatában: 1712-es diéta, 1722/23-as diéta. nemesi adómentességet…

Tovább olvasom

10. A Rákóczi-szabadságharc

10. A Rákóczi-szabadságharc   A magyar lakosság sérelmei:  A török kiűzése után az osztrák hadsereg megszállva tartotta az országot és erős elnyomás vette kezdetét. Hazánkat fegyverrel meghódított gyarmatként kezelte. A nemesek és a parasztok is "nyögtek" az osztrák uralom alatt, főleg az adók,…

Tovább olvasom

9. Az ország három részre szakadása és a török idők (1526-1699)

9. A török idők (1526-1699)   A mohácsi csatában a törökök gyors győzelmet arattak, az ütközetben elesett 28 főúr, hét főpap és II. Lajos is. A csatát követően a török feldúlta Budát, majd az országot legyőzöttnek minősítve kivonult hazánkból. Szulejmán innentől Magyarországot sajátjának,…

Tovább olvasom

8. Reformáció és ellenreformáció

8. Reformáció és ellenreformáció   Reformáció fogalma: A reformáció egy olyan 16. századi vallási megújulási folyamat volt, mely a katolikus egyház szakadását idézte elő, Luther Márton fellépése nyomán. I.Luther Márton  1.) Luther paraszti származású, Ágoston rendi szerzetes volt, aki a…

Tovább olvasom

7. A nagy földrajzi felfedezések

7. A nagy felfedezések   A nagy földrajzi felfedezések okai: 1.) Aranyéhség. A keresztes háborúk után Ázsiával meginduló kereskedelem – mely fűszereket, porcelánt, selymet hozott Európába – rengeteg aranyat és ezüstöt igényelt. Ráadásul 15. század végére kimerültek Európa aranybányái is. Az…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása